Činnost Roční zprávy o činnosti

Činnost Pionýrské skupiny Paskov v roce 2020

Je na řadě zhodnocení uplynulého roku 2020, ve kterém jsme měli rekordní počet členů v novodobé historii naší skupiny, celkem 122, z toho 69 dětí a mládeže do 26ti let (31 dětí do 15 let).

Uplynulý rok byl ale jiný! Situace se měnila ze dne na den a plánování volnočasových aktivit byla spíš loterie. I přes to všechno se nám podařily některé akce uspořádat.

Mimo uskutečněné akce pro veřejnost proběhlo letos mnoho brigád, jak na mobilní táborové základně na Prefě a na táborovém vybavení ve výměníku, tak i na oddílové základně na Krásné.

Schůzky vedení PS se v tomto roce konaly tradičně 10krát s letní přestávkou. Sedm z nich muselo proběhnout distančně – online, ale ani jednou jsme nevynechali.

 

Rok jsme tradičně odstartovali Výroční schůzí, kde jsme schválili ambiciózní plán akcí, ne vše jsme ale mohli uskutečnit.

Ještě 15. února se v KCP vydařil Maškarní karneval pro děti, pak ale přišel zákaz všech veřejných akcí a Pionýrské lední bruslení, oslavy 30 let samostatné činnosti Pionýra – Zažehneme ohně, školení první pomoci ani oblíbený Dětský den se nekonaly.

 

V březnu jsme pomáhali s roznosem informačních letáčků do všech paskovských domácností, a pak se šitím a roznosem roušek nejen pro seniory. V dubnu se nám podařilo zdarma získat veselou bavlněnou látku z Pionýrského ústředí v Praze a společně s paskovskými „švadlenkami“ ušít 500 roušek.

Tyto roušky jsme darovali do dětských domovů ve Frýdku – Místku a v Ostravě, protože na ně se v první vlně nějak pozapomnělo. S sebou jsme vzali nějaké drobné dárečky a taky našeho maskota PioPsa, aby děti potěšil alespoň z dálky.

 

Situace se před létem nebyla vůbec přehledná a nebylo jednoduché rozhodnout, jestli všechny nastavené podmínky pro konání letních táborů podstoupit nebo jeden rok prostě tábory vypustit a zajet si konečně na klasickou dovolenou, jako normální lidi. Nakonec jsme do toho šli a všichni si užili prima prázdniny, děti byly skvělé a to je pro nás ta největší odměna. Tady patří VELKÉ DÍK všem zúčastěným, že jsme do toho společně optimisticky šli a že se to povedlo!

Kromě nákupu ochranných a hygienických pomůcek jsme se na táborech museli vzdát všech návštěv, výletů třeba na hrad a tradičních sportovních utkání s vedlejším táborem, navíc se koupily 2 velké nůžkové stany, kterými se zastřešilo mytí rukou u WC a místo pro pomývání ešusů, o 2 ks byly posíleny mobilní WC, i když hygienické předpisy splňoval i původní počet. Po každém turnuse byl celý areál tábora vydezinfikován a doprava dětí byla letos trochu náročnější, protože jsme museli dodržet časový odstup minimálně 8 hodin mezi jednotlivými turnusy. Jelikož jsme nikdy nevěděli, jestli celý tábor doběhne až do konce, nemohli jsme nakupovat moc dopředu. V případě, že by se na táboře objevilo onemocnění covid-19, turnus by byl ukončen a my bychom museli rodičům vracet poměrnou částku z ceny tábora. Největší novinkou byl asi pro všechny vstupní filtr všech účastníků, který probíhal v kině a pak cesta autobusem v rouškách.

 

Počasí nám letos na stavění ani bourání moc nepřálo, dokonce mnozí z nás takové bahno na stavěčce ještě nepamatují, ale naštěstí máme Karla, který myslel i na sněhové řetězy, aby nákladní auta na louce nezapadla.

 

Na podzim se měly uskutečnit oslavy 70. let od vzniku Pionýra v Paskově, pozvánky už byly rozeslány, přípravy byly v plném proudu a týden před termínem musely být opět pozastaveny akce pro veřejnost. Nekonala se ani Drakiáda, Výjezdní zasedání ani Vánoční jarmark. Podařila se nám ale rozjet venkovní Pionýrská luštící celorodinná hra - PLCH, kterou si mohli zahrát všichni občané Paskova a okolí. Rok byl zakončen tak nějak tiše a smutně, ale s výhledem, že v tom novém se snad zase brzy potkáme!

Na závěr všem přeji do dalších let hodně sil, dostatek motivace a pozitivní přístup. Dobrovolnictví je dřina, ale když to děláme se správnými lidmi, tak z toho máme radost J

Kateřina Biedrawová, vedoucí PS Paskov