Činnost Roční zprávy o činnosti

Zpráva o činnosti PS Paskov v roce 2016

Milí příznivci Pionýrské skupiny Paskov, dovolte mi opět pozitivně zhodnotit uplynulý rok 2016.
Uspořádali jsme opět celkem 16 akcí, mezi které řadíme jak akce pro veřejnost tak i brigády, školení a tábory. Schůzky vedení PS se v tomto roce konaly 10krát.
Mimo tyto pravidelné akce a schůze plno z nás absolvovalo i různá pionýrská školení, schůze na kraji i republikovou výroční schůzi v Pardubicích.

Plán akcí jsme měli nabitý, každý měsíc něco i tak ale oceňuji, že se nám podařilo vše zvládnout.

20.února jsme uspořádali Pionýrské bruslení v Polárce, které sklidilo velký úspěch a proto jej letos plánujeme znovu.

V dubnu jsme se opět pilně školili, pro nováčky na Pionýrském minimu a pro všechny co jezdí na tábory, bylo uspořádáno školení První pomoci.

V průběhu května a června se tvrdě pracovalo na obnově táborového vybavení, opravovala se základna a připravovala na léto.

4. června jsme uspořádali Westernový dětský den, počasí nám opět přálo a atrakcemi pro děti se to na parkovišti u kina jen hemžilo. Účast dětí s rodinnými příslušníky se pohybovala na klasickém čísle okolo 1500 osob.

Na konci měsíce června všichni kdo mohli, napnuli své síly a opět jsme během víkendu postavili tábor. Všem členům i našim kamarádům patří velké díky za pracovní nasazení a obětavost.

 

Na letošních táborech bylo rušno a kapacity byly opět naplněny na 105%. Každý táborový turnus navštívil pan starosta Petr Baďura. Jsme moc rádi, že si na nás vždy udělá čas a přijede se za námi podívat. Mimo to nás navštívila i hygiena a členové z nadace OKD, kteří přijeli zkontrolovat realizaci projektu obnovy stanových celt, vše proběhlo v pořádku a dámám se u nás na táboře moc líbilo.

Po táborech nás čekalo balení všeho zařízení a uklízení louky do původního stavu, aby se na ní během roku zase mohly pást kravičky. Samozřejmě je to práce celovíkendová a tak je potřeba myslet i na nedělní vykládání tábora u výměníku, které je vždy tou pořádně náročnou tečkou za našimi turnusy.

Ani na podzim jsme neslevili z našeho akčního tempa a hned 8. října se uskutečnila tradiční Drakiáda. I když pršelo, program se přesunul do klubovny, a rodiče i děti si užili příjemné odpoledne.

O státním svátku16.-17. listopadu jsme pro naše členy, jako poděkování za celoroční činnost, uspořádali výjezdní zasedání do Hustopečí s prohlídkou čokoládovny a obchůdku s baňkami.

3. prosince při rozsvícení vánočního stromku se konal tradiční Lampionový průvod. Byla pořádná zima, ale světýlka lampiónků zaplavila celé náměstí. V letošním roce plánujeme průvod už o měsíc dříve, tradičně o dušičkovém víkendu, tak už se na vás moc těšíme :-)

A závěr roku se nám povedl zakončit slavnostně Vánočním Jarmarkem, na kterém jsme také zaznamenali rekordní účast. Děkujeme vystupujícím ze ZUŠ a Jiřinkám, že nám i v tom krutém mrazu pomohli navodit vánoční atmosféru!

Nesmíme zapomenout na to nejdůležitější a to je práce s dětmi v oddílech během školního roku.

Dětský oddíl „Mušata“ Paskov zahájil v září již 10. rok své činnosti. Za tu dobu jsme připravili pro děti z Paskova a okolí přes 400 schůzek, které probíhají od září do června každý pátek od 16 hodin v naší klubovně, a přes 50 víkendových akcí a výletů.

Od svého vzniku v listopadu 2007 prošel dětský oddíl mnoha změnami. V posledních letech oddíl navštěvuje přes třicet dětí ve věku od 7 do 14 let. Z některých dětí, jež náš oddíl navštěvovaly už od začátku, jsme si vychovali oddané instruktory, kteří se dnes aktivně podílejí na jeho chodu.

V rámci celoroční činnosti se snažíme pro děti připravit zajímavý program, při kterém se i něco málo naučí a poznají své okolí. V době schůzek jsme se několikrát vydali i za hranice naší klubovny, na boulderingovou stěnu do Ostravy-Vítkovic, zabruslit si na lední stadion nebo se projet na koních. Pravidelně také testujeme svou odvahu při nocích v klubovně, kdy máme jedinečnou příležitost zahrát si pár her i v těch nejtemnějších nočních hodinách.

Během víkendů se vydáváme na výlety na zajímavá místa v okolí a od roku 2012 také na naši novou základnu v obci Krásná, kterou se s dětmi snažíme zvelebovat k obrazu svému. Všichni v oddíle jsme za tuto základnu moc rádi a vždy se už dlouho předem těšíme na společně strávené víkendy v prostředí Beskyd.

Oddíl také již od svého počátku pořádá každoroční akce pro širokou veřejnost, Drakiádu a Lampionový průvod.

Práci oddíláků jsme ocenili mimo jiné pionýrským vyznamenáním "Prima parta".

Nově také vznikl volnočasový klub Drsňáci, který organizuje výlety pro neregistrované děti, které nás znají z letních táborů.

Za celou pionýrskou skupinu děkuji městu Paskov, sponzorům a všem dalším příznivcům za všestrannou podporu, velmi si vašeho přístupu vážíme a i v dalších letech se těšíme na spolupráci!

 

Kateřina Biedrawová