Oddíly Plšíci Aktuálně

Činnost oddílu v dubnu

Příchod jara se v pionýrském kalendáři hned pozná. Najednou se téměř všechny víkendy zaplní akcemi, kromě lákavého počasí za to mohu i blížící se tábory a s nimi spojené přípravy. Ani náš dubnový kalendář nebyl výjimkou.

 

S Plšíky jsme se zabývali dalším ze sedmi pionýrských ideálů a měsíci dubnu jsme příhodně přiřadili přírodu. I počasí nám vyšlo vstříc a tak jsme každou páteční schůzku strávili venku. Mladší se hned ze startu vrhli na poznávání květeny v parku, zkoušeli pracovat tradičně s botanickými klíči i modernějším způsobem s mobilními aplikacemi, na další schůzce se naopak zaměřili na faunu a ověřili si své znalosti ze světa zvířat. Protože přírodu nestačí jen znát, ale je potřeba se o ni i starat, na další schůzce jsme uklidili okolí řeky, kde se nám povedlo nasbírat (ne)pěkné množství odpadků, přidali jsme se tak k celorepublikově pořádané akci Ukliďme Česko. A co poslední schůzka? V té bylo potřeba zjistit, jak to všechno do sebe zapadá a co to jsou ty ekosystémy. Něco bylo náročnější a něco už ovládáme levou zadní.

A velcí? Ti si s tématem přírody poradili taky skvěle. Povídali jsme si o jarních mláďatech, jak poznat jestli potřebují naši pomoc a jak pomoci a neuškodit. Navíc jsme si kromě informací odnesli voňavý medvědí česnek. Na dalších dvou schůzkách pokračovali ve stopách mladších v poznávání světa zvířat a velkém úklidu. Na poslední dubnové schůzce, jsme si vyzkoušeli jaký dopad má neuvážené a nadměrné využívání přírodních zdrojů. Poznání to nebylo zrovna veselé, a proto jsme se odreagovali při Kinballu.

S koncem měsíce však naše poznávání přírody určitě nekončí. To snad v pionýru ani nejde. :-)

Pro Plšíky tedy duben představoval přírodu, ale pro vedoucí představoval hlavně vzdělávání.

 

 

Jako první se někteří vydali až do Mladé Boleslavi na akci zvanou Kamínka, kde si vedoucí a instruktoři z celé republiky předávají zkušenosti a vědomosti a vracejí se pak plni nových nápadu a inspirace do dalších schůzek a táborů.

Nejdůležitějším a největším školením bylo zdravotnické přeškolení, které všichni naši vedoucí absolvují každé dva roky. Zopakovali jsme si pravidla první pomoci, nejen teoreticky, ale leccos jsme si i vyzkoušeli. A tak i když doufáme, že tyto znalosti nebudeme muset použít v praxi, jsme připraveni.

Aby toho školení nebylo málo, začaly kurzy pro nové instruktory, oddílové vedoucí a hlavní táborové vedoucí. Na ty každý turnus vyslal dost lidí a tak jim budeme držet pěsti, aby kurz úspěšně zvládli.

Všechna tato školení využijeme (nejen) na táborech, které se nám už rychle blíží. V dubnu se rozdaly přihlášky, a všechny turnusy se již schází a společně dávají dohromady program, vymýšlejí odměny, navrhují trika a pracují na tom, jak pro děti připravit zase zážitek, na který budou dlouho vzpomínat.

Tolik schůzí a školení jsme museli něčím vyvážit a tak jsme společně vyrazili na základnu na Krásné. Vše jsme po zimě zkontrolovali a užívali si slunečného odpoledne v krásném prostředí při smažení vaječiny a společně jsme už plánovali, co nás všechno čeká v květnu. :-)

Za Plšíky
Eliška Daňová

 

Eliška 721 157 504