Tábory Severní Mouchy

Severní Mouchy 2020 - Kouzelná knihovna

Pro někoho jsou všechny knihovny magickým místem ukrývajícím fantastické světy. Stačí se jen začíst do stránek některé z mnoha knih. Ale co když existuje knihovna, která je kouzelná doopravdy? Knihovna, ve které nemusíte číst, ale do knihy můžete vstoupit a prožít její dobrodružství na vlastní kůži? Přesně to si letos vyzkoušely Severní mouchy.

 

Posledního července jsme se totiž vydali strávit 14 dní v Kouzelné knihovně a pomoci tamním knihovníkům najít části nejdůležitějšího příběhu, který je v ní uložený. Hrdinové Příběhu se totiž rozutekli po jiných knihách a vzali s sebou i další části svého příběhu. Pracovníkům knihovny tak zbyla jen velká kniha plná prázdných stránek a oči pro pláč. My jsme se však nezalekli a nabídli jsme jim svou pomoc. Naštěstí jsme mohli využít kouzel, vstoupit do jednotlivých knih, najít hrdiny a vrátit celý Příběh na své místo.

Hned druhý den jsme se rozdělili do knihovnických oddělení a vydali jsme se na cestu napříč knihovnou. Během našeho pobytu jsme navštívili Rychlé šípy, Draculu, Atlas světa, Sherlocka Holmse, Čtyřlístek, Harryho Pottera, Alenku v říši divů a mnoho dalších příběhů. Nejen, že jsme se mohli do knih podívat, často jsme se museli i maskovat za některé knižní postavy. A co si budeme povídat, zamaskovat se za řvoucí tříhlavou saň jen z věcí, které nám zabalili rodiče, to byl úkol za zlatou medaili. Také jsme si vyzkoušeli, jaké je žít podle pravidel Modrého života Jaroslava Foglara. Mýt si ráno i večer zuby a každý den udělat dobrý skutek? To nám dalo všem opravdu zabrat.

Když jsme právě nehledali části Příběhu a neběhali jsme po lese, učili jsme se rozdělat oheň, číst zašifrované dopisy nebo se postarat o zraněného kamaráda. Svou odvahu jsme vyzkoušeli při noční hře, kdy jsme v lese hledali mimozemšťany, a následném přespání pod širákem, i když jenom na louce za táborem. Tmy v lese jsme se nebáli. Ale potkat při cestě na záchod kance, to by sranda opravdu nebyla. Díky otevřenému prostranství jsme si však mohli užít krásný výhled na hvězdou oblohu, kterou bychom v hlubokém lese určitě neviděli.

Také jsme se při cestách knihami naučili pár tanečních kroků a texty táborových písní, které jsme do sytosti využili při táboráku a karnevalu. Našli jsme v našich řadách i krále a královnu valčíku. A protože jsme se podívali za Disney princeznami, bylo potřeba na konci příběhu uspořádat pořádnou svatbu. A kdo by se mohl k princezně hodit víc než superhrdina Kapitán Amerika.

No, zážitků jsme si domů přivezli opravdu hodně. Více, než je možné popsat v jednom článku. Ale tohle všechno by nebylo možné bez skvělých dětí a jejich rodičů, kteří jim pobyt na táboře umožnili a na tábor je dobře připravili. A také bez všech vedoucích, kteří se o děti po celou dobu tábora skvěle starali, a i před táborem si našli čas na jeho přípravu. O nabitý program se nám letos postaraly Eliška Daňová a Adélka Juhasová. Oddíly měli pod palcem Terka Forgačová, Zuzka Krpcová, Gabka Diasová, Barča Forgačová, Martin Boraň, Terka Pohludková, Marťa Vaňková a náš nováček Vojta Daněk. Naše hladová břicha vždy naplnili Martin Břenek, Tomáš Forgač, Petra Glombová a Katka Forgačová. O naše „bebíčka“ a všechna zakousnutá klíšťata se starala Vendy Glombová.  O to, abychom měli vždy vše, co bylo potřeba, se staral Petr Glomb s Vítkem Valentou. O pořádný oheň pod hrnci se postaral Luďa Vašek a aby se nám tábor nerozpadl na kusy ještě před odjezdem se postaral Vojta Kaňok. Jako hlavní vedoucí tábora bych jim tímto ještě jednou poděkovala za jejich úsilí. DĚKUJI!

Náš tábor by nebyl takový, jaký byl, bez podpory ze strany našich sponzorů: Tierärztlichen Zentrum Quernheim MVDr. Fabiánek, Spetech Technology s.r.o., PlusComp s.r.o., Elektroservis Paskov s.r.o., TB Autoplyn, COMMIT spol. s r.o., RBP, zdravotní pojišťovna, BeeStone Studio - Dalibor Glomb, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Easy4u s.r.o., MANBOXEO.

A jak to dopadlo s celým Příběhem? Společně jsme ho našli a opět zaplnili stránky nejdůležitější knihy v Kouzelné knihovně. Teď už můžeme jen doufat, že její hrdinové znovu neutečou. A kdyby náhodou, tak už víme, jak na ně.

Za Severní mouchy,
Michaela Němcová

Adresa tábora

LT Paskov
749 01 Vítkov